1 grudnia, 2023

Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem niezwykle zawiłym i związanym z niemiłymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, że ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic dziwacznego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są użytkowane do transportu zwłok?

Aktualne przepisy dopuszczają transport zwłok różnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Sumpt transportu zwłok jest w kolosalnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nazbyt duży. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wtenczas, kiedy tak właściwie dopełni się paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, solidnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody korporacja zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *